W 2015 roku mieszkańcy gm. Ruda-Huta po raz pierwszy mieli możliwość uczestniczenia w ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru związanej bezpośrednio z obchodzonym 27 kwietnia Międzynarodowym Dniem Teatru. Teatr OKO działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie-Hucie, który został mianowany koordynatorem akcji na terenie województwa lubelskiego, przygotował trzy dni atrakcji.
27 marca 2015 r. zorganizowane były warsztaty teatralne dla młodzieży z terenu gminy, które prowadził Marcin Woszczewski wraz z aktorami Teatru OKO, a poświęcone one były koncentracji i tzw. „akcji-reakcji”.
Sami aktorzy z Teatru OKO odwrócili swoje spojrzenie na teatr uczestnicząc w Pierwszym Teatralnym Survivalu pod hasłem Dotknij Przestrzeni. Akcja, którą poprowadził Damian Grzywna odbyła się 28 marca 2015 r. w Rudce.
Najbardziej widowiskowym, jak i najprecyzyjniej oddającym ideę „Dotknij Teatru” było czytanie dramatu. Do czytania zostały zaproszone osoby, które na co dzień nie są związane z działalnością teatralną. Wydarzenie odbyło się 31 marca 2015r. w sali konferencyjnej przy ulicy Targowej 6 i poprzedzone były odczytaniem orędzia autorstwa Krzysztofa Warlikowskiego przygotowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
Utworem, z którym zmierzyli się uczestnicy akcji była „Rzeźnia” Sławomira Mrożka w następującej obsadzie:
MATKA – Dorota Sawicka (Wicedyrektor Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie),
FLECISTKA – Agnieszka Woszczewska (Pracownik Urzędu Gminy w Rudzie-Hucie),
SKRZYPEK – Krzysztof Opas (Nauczyciel w Zespole Szkół w Rudzie-Hucie),
PAGANINI/RZEŹNIK – Krzysztof Mazurek (Prezes Zakładu Usług Komunalnych w Rudzie-Hucie),
DYREKTOR FILHARMONII – Jarosław Walczuk (Zastępca Wójta Gminy Ruda-Huta),
WOŹNY – Dariusz Toporowski (Emerytowany Policjant, Strażak OSP),
oraz
DRUCIARZ – Patryk Połajdowicz (Teatr OKO)
DIDASKALIA – Patrycja Piłat (Teatr OKO)
Odtwórcy Mrożkowskich postaci świetnie się wcielili w role i zaczarowali publiczność na blisko trzy godziny. Na koniec odbyła się krótka dyskusja z licznie zgromadzoną publicznością.
Czytanie dramatu połączone było z wystawą rekwizytu i kostiumu zatytułowaną po prostu „Dotknij Teatru”, a zobaczyć można było zbiory Teatru OKO.
Tegoroczna akcja nie mogła by się odbyć bez aktorów Teatru OKO, a zwłaszcza jego twórcy i opiekuna Marcina Woszczewskiego, który za swoje zaangażowanie na rzecz amatorskiego ruchu teatralnego w województwie lubelskim otrzymał dyplom uznania z rąk Wicemarszałka Krzysztofa Grabczuka.
Dziękujemy za włączenie się do tegorocznej akcji i zachęcamy do śledzenia strony Teatru OKO.