Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

barszcz sosnowskiegoWojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie Oddział w Chełmie informuje, że zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt może stanowić barszcz Sosnowskiego. Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach. W gminie Ruda-Huta barszcz wypatrzono m.in. w Karolinowie przy drodze powiatowej, zaś największe jego skupisko na stacji kolejowej Karolinówka będzie zlikwidowane, po zaistnieniu sprzyjających warunków pogodowych.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.

Szczegółowe informacje na temat biologii, szkodliwości i sposobów zwalczania barszczu Sosnowskiego znajdują się na załączonej ulotce.

Podajemy również adres strony internetowej www.barszcz.edu.pl, pod którym Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, zamieściła raport dotyczący wytycznych do zwalczania barszczu Sosnowskiego.

Pliki do pobrania
Ikona Plik Rozmiar
barszcz_sosnowskiego_ulotka.pdf 702,04 KB

Data opublikowania: 11:00, 9 lipca 2015

Kategorie: Aktualności