Posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego

27 sierpnia 2015 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego działającego w gminie Ruda-Huta na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W czasie spotkania dyskutowano na temat potrzeby podjęcia działań informacyjnych dotyczących poszerzania wiedzy mieszkańców gminy oraz zainteresowanych służb na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Omówiono sposób w jaki upowszechniane będą informacje wśród mieszkańców o możliwościach i formach udzielania pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Ponadto przedstawiona została informacja o działaniach podjętych na rzecz osób i rodzin dotkniętych przemocą w ramach powołanych grup roboczych oraz o dostępnych zasobach lokalowych w kontekście przyszłego organizowania prac grup roboczych.

Zespół Interdyscyplinarny, jest grupą specjalistów z różnych dziedzin, podejmującą się współpracy w celu udzielenia pomocy osobom lub całym rodzinom znajdującym się w kryzysie i dotkniętym problemem przemocy. Skład Zespołu Interdyscyplinarnego ustalony został przez Wójta Gminy Ruda-Huta w drodze zarządzenia. Do Zespołu powołane zostały następujące osoby: 

Marta Hamelczuk (Przewodnicząca Zespołu) – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie-Hucie,
Ewa Zwierzyńska (Zastępca Przewodniczącego Zespołu) – pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie-Hucie,
Barbara Ostrowska – pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie-Hucie,
Ewa Tworek – Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie,
Aneta Rafalska – pielęgniarka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Ruda – Med.” Ośrodek Zdrowia w Rudzie-Hucie,
Piotr Śliwa – Zastępca Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rudzie-Hucie,
Wioletta Pawluk – podinspektor Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,
Agnieszka Koszuk-Janicka – st. sierżant Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,
Marcin Kiczyński – mł. aspirant Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,
Krzysztof Czeryna – st. aspirant Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,
Jolanta Astman – kurator II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Chełmie.

Podstawowym zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest realizacja działań określonych w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2015 – 2017, a także zapewnienie efektywnej współpracy podmiotów działających na terenie Gminy Ruda-Huta, na rzecz zapobiegania i zwalczania zjawiska przemocy w rodzinie. Zadania te są wykonywane w szczególności przez diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku oraz rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.

W indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie Zespół Interdyscyplinarny może powołać grupę roboczą, czyli zespół specjalistów, którzy bezpośrednio współpracują z rodziną. W skład grupy roboczej mogą wchodzić kuratorzy sądowi oraz inne podmioty i specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Zadaniem grup roboczych jest opracowanie i realizacja planu pomocy rodzinie dotkniętej problemem przemocy, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie podejmowanych działań oraz ich efektów.

Prace Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych realizowane są w ramach obowiązków służbowych i zawodowych przedstawicieli poszczególnych służb. Posiedzenia Zespołu odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Jego siedziba mieści się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie-Hucie, przy ul. Niepodległości 36. Ośrodek zapewnia również obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu.

 

Data opublikowania: 11:19, 22 września 2015

Kategorie: Aktualności