VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy: ,,Życie, działalność i twórczość” Henryka Michała Kamieńskiego

10 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół w Rudzie-Hucie odbyła się uroczystość poświęcona patronowi gimnazjum oraz VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy: ,,Życie, działalność i twórczość” Henryka Michała Kamieńskiego. Wydarzenie swoją obecnością po raz kolejny uświetnił potomek H. M. Kamieńskiego – Ricardo Victor Kamieński.

Wielu gości uświetniło obchody tego dnia, a wśród nich byli: wizytator Kuratora Oświaty w Lublinie Oddziału Zamiejscowego w Chełmie Henryk Radej, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Andrzej Rogalski, dr hab. prof. KUL Waldemar Bednaruk, radny Rady Powiatu w Chełmie Hubert Wiciński, przewodniczący Rady Gminy Piotr Śliwa, wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal, zastępca wójta  Jarosław Walczuk, sekretarz gminy i radny powiatowy Marek Słupczyński, prezes Stowarzyszenia „Rocznik Chełmski” dr Andrzej Rybak, sekretarz Stowarzyszenia „Rocznik Chełmski” dr Paweł Kiernikowski, regionalista z gminy Sawin Mirosław Dederko, regionalista Antoni Franecki, kierownicy jednostek, radni, mieszkańcy gminy, rodzice i uczniowie.

Część konkursową poprzedzał występ artystyczno-teatralny uczniów klasy II b gimnazjum, którzy wcielili się w postaci H.M Kamieńskiego oraz jego rodziny i przyjaciół. Przybliżyli tym samym  klimat epoki współczesnej patronowi oraz jego filozofię i zapatrywania w różnych dziedzinach. Pauzy pomiędzy poszczególnymi scenami wypełniła muzyka i recytacje. Do konkursu zgłosili się uczniowie z sześciu szkół: Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi z Chełma, Zespołu Szkół im. Kazimierza Górskiego z Wierzbicy, Zespołu Szkół z Sawina, Zespołu Szkół w Strupienie Dużym Gimnazjum Publicznego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku, Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie Gimnazjum im. Henryka Michała Kamieńskiego. Uczestnicy losowali zestawy pytań i udzielali odpowiedzi na forum w dwóch etapach konkursu. Oto wyniki: I miejsce Gimnazjum Nr 1 imienia Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie, II miejsce Zespół Szkół w Strupienie Dużym, III miejsce Zespół Szkół imienia Kazimierza Górskiego z Wierzbicy. Na zakończenie wójt Kazimierz Smal wyraził przekonanie, że postawa uczniów i idee, które przyświecały uroczystości określają niewątpliwie tożsamość społeczności lokalnej i szkoły. Wypowiedź ta rzeczowo łączyła się ze zdaniem przedmówców wójta, m.in.: Pawła Kiernikowskiego i Waldemara Bednaruka, którzy podkreślali fakt idealnego wyboru patrona przez szkołę w trudnych dla edukacji czasach.

Data opublikowania: 10:41, 21 czerwca 2016

Kategorie: Aktualności