Komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

W związku z wystąpieniem ognisk afrykańskiego pomoru świń na Lubelszczyźnie przypominamy, że najważniejszym sposobem ochrony świń przed tą chorobą jest wdrożenie w gospodarstwie zasad bioasekuracji.

Podstawowe zasady bioasekuracji to zakaz kupowania świń nieoznakowanych i z niewiadomego źródła, utrzymywanie świń w sposób wykluczający ich kontakt z dzikami, karmienie wyłącznie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, używanie oddzielnego stroju do pracy ze zwierzętami i pozostawianie go w chlewni.

Wszyscy posiadacze świń zobowiązani są do przestrzegania przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt, czyli m.in. właściwego oznakowania świń oraz dokonywania stosownych zgłoszeń w biurach ARiMR.Wystąpienie ASF pociąga za sobą poważne skutki zabicia i utylizacji chorych zwierząt, ograniczenia w hodowli, handlu i przemieszczaniu zwierząt oraz duże straty finansowe.

Za nie przestrzeganie przepisów grożą wysokie kary administracyjne i mandaty oraz brak odszkodowań za straty będące wynikiem zabiegów nakazanych przez Inspekcję Weterynaryjną.

Obowiązujące przepisy prawa:

rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpię niem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. z 2015 r, poz. 711 z późn. zm.),
rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych, jakie muszą spełniać gospodarstwa w przypadku, gdy zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego pochodzące z tych gospodarstw są wprowadzane na rynek (Dz.U z 2003 r., nr 168, poz. 1643).

zasady pomor swin

Data opublikowania: 13:24, 19 lipca 2017

Kategorie: Aktualności