11 maja 2018 r. uczestnicy wycieczki rowerowej wyruszyli śladami „Dzienników z lat wojny i okupacji 1939-1945” Zbigniewa Waldowskiego po terenie gmin: Ruda-Huta oraz Chełm.
Rajd przebiegał trasą: Ruda-Huta, Poczekajka, Leśniczówka, Nowiny, Stańków i Wólka Czułczycka. Rozpoczął się przed siedzibą Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta, gdzie przedstawiona została postać Zbigniewa Waldowskiego oraz jego rodziny. Pierwszym przystankiem rajdu był grób autora na cmentarzu parafialnym kościoła rzymskokatolickiego w Rudzie-Hucie. Po wysłuchaniu fragmentu ze wstępu do „Dzienników…” uczestnicy zapalili znicz i odmówili modlitwę. Kolejne miejsca, w których się zatrzymywano, były związane z ludźmi bliskimi Zbyszkowi Waldowskiemu, z jego pracą konspiracyjną i osobistymi przeżyciami. Były to m.in. dom rodzinny w Poczekajce, działka w Leśniczówce, na której w czasie II wojny światowej mieszkała zaprzyjaźniona z Waldowskimi żydowska rodzina Frydlandów, miejsce pochówku więźniów z więzienia na Świętym Krzyżu, gdzie 1 listopada 1939 r. Zbyszek Waldowski wraz z innymi mieszkańcami okolicznych wsi zostali przyprowadzeni i bici przez Niemców. Ostatnim przystankiem był las w Wólce Czułczyckiej, gdzie w gajówce mieszkał Stanisław Jabłoński ps. „Słowik” z rodziną. Jabłoński był komendantem rejonu „Wilki” Organizacji Zbrojnej Obrońców Polski. Wraz ze Zbigniewem Waldowskim został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, z którego nie powrócił. Podczas każdego postoju czytane były fragmenty, które bezpośrednio odnosiły się do danego miejsca.
Z Wólki Czułczyckiej uczestnicy szlakiem rowerowym przez las powrócili do Rudy-Huty, gdzie panie z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wielskich w Żalinie czekały z gorącym żurkiem.
„Dzienniki z lat wojny i okupacji 1939-1945” są dostępne w Bibliotece Publicznej Gminy Ruda-Huta zarówno do wypożyczenia jak i zakupienia.
Więcej zdjęć na stronie: Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta