Wnioski o e-dowód od 4 marca, wcześniej przerwa techniczna

Od 4 marca 2019 r. będzie można składać wnioski o wydanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną (e-dowód).

Wdrożenie e-dowodu poprzedzi zaplanowana przez Zespoły Ministerstwa Cyfryzacji oraz Centralnego Ośrodka Informatyki przerwa techniczna w dniu 1 marca 2019 r. (piątek) w dostępie do Systemu Rejestrów Państwowych. Tego dnia wszystkie sprawy dotyczące dowodów osobistych będą załatwiane do godz. 11.30.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej informacjami dotyczącymi nowego dowodu osobistego przygotowanymi przez Departament Spraw Obywatelskich Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza twoją tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw.

Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane będą mogły używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód umożliwia m.in.:

logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP),
elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty),
korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

Zdecyduj, czy chcesz podpis osobisty w e-dowodzie.Jeśli tak, zaznacz to we wniosku.

WAŻNE! Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny – nie musisz goe dowod wymieniać.

E-dowód zawiera te same dane co poprzedni dowód osobisty. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie (awersie) e-dowodu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie (rewersie).

CAN będzie ci potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Ponadto chroni twój e-dowód, żeby osoba niepowołana nie odczytała zdalnie twoich danych zapisanych w warstwie elektronicznej.

Jeśli chcesz używać elektronicznych funkcji e-dowodu, przy odbiorze e-dowodu lub później w dowolnym urzędzie gminy, możesz ustalić kody PIN:

do logowania – PIN1 (zawierający 4 cyfry)
do składania podpisu osobistego – PIN2 (zawierający 6 cyfr).

Kod PIN2 ustalają tylko te osoby, które zaznaczyły we wniosku, że chcą mieć w e-dowodzie podpis osobisty.

Otrzymasz również kod PUK. Nie chcesz go odebrać? Zostaw w urzędzie. Kod PUK służy do odblokowania e-dowodu w przypadku zablokowania poprzez 3-krotne podanie błędnego kodu PIN.

Kradzież, zagubienie e-dowodu – co robić?

Zgłoś zagubienie lub kradzież e-dowodu w urzędzie gminy lub w każdej chwili przez Internet na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie unieważniony od razu.

Jeśli nie wiesz gdzie jest twój e-dowód, ale masz nadzieję, że jeszcze go znajdziesz, możesz go zawiesić na maksymalnie 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofniesz zawieszenia, twój e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli w tym czasie cofniesz zawieszenie, twój e-dowód będzie znowu ważny. To również możesz zrobić w urzędzie gminy lub przez Internet na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie zawieszony od razu.

Jeśli ukradziono ci twój e-dowód, zgłoś to Policji. Nie musisz już dodatkowo zgłaszać tego w urzędzie gminy. E-dowód zostanie unieważniony.

Pamiętaj, żeby kradzież lub zagubienie e-dowodu dodatkowo zgłosić w dowolnym banku. Zgłoś ten fakt nawet jeśli nie masz konta bankowego. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, znajdziesz na stronie: www.edowod.gov.pl

Data opublikowania: 15:11, 22 lutego 2019

Kategorie: Aktualności