Wakacje z GOK-iem dla dzieci i młodzieży

W lipcu i sierpniu 2019 r. młodzi mieszkańcy gminy Ruda-Huta mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie w ramach realizacji projektu pt. „Wakacje z GOK-iem dla dzieci i młodzieży”.

Inauguracja projektu miała miejsce 29 czerwca w Domu Kultury w Rudzie-Kolonii. Młodych uczestników oraz przybyłych gości przywitali wójt gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marcin Woszczewski. Pierwszym punktem programu był międzynarodowy koncert podsumowujący roczną naukę dzieci z ogniska muzycznego działającego przy GOK-u, do którego należą: Zuzanna Łukasik, Gabriela Walczuk, Anna Walczuk, Jakub Borodej, Wojciech Walczuk. Gościnnie wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej z miejscowości Górka-Połonka (Ukraina). Wszystkich uczestników koncertu przygotowała instruktor muzyczny Marija Lawreniuk.

Po części artystycznej każdy mógł skorzystać z przygotowanych wcześniej atrakcji takich jak: dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki na kucyku, malowanie twarzy czy też skosztować przysmaków serwowanych przez Spółdzielnię Socjalną „Domowe Smaki” w postaci grillowanych kiełbasek i słodkich deserów.

W czasie wakacyjnych miesięcy dzieci i młodzież, pod czujnym okiem instruktorów i opiekunów, aktywnie brali udział w przygotowanych dla nich zajęciach.

4 lipca w Domu Kultury w Żalinie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych „Ekopotrawa”. Dzieci pod kierunkiem zawodowego kucharza Łukasza Walczuka przygotowały z owoców fantastyczne sałatki oraz smażyły domowe racuchy.

16 lipca w Domu Kultury w Rudzie-Kolonii na zajęciach pt. „Latawce – poznajemy siłę wiatru” dzieci wysłuchały przeprowadzonej przez Damiana Grzywnę pogadanki na temat energii odnawialnej wiatru. Następnie podczas warsztatów samodzielnie wykonywały latawce.

19 lipca dzieci uczestniczyły w wycieczce rowerowej do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Grupę z Rudy-Huty po ścieżce edukacyjnej „Motylowe Łąki” oprowadził kierownik ośrodka Ryszard Suszyński. Na zakończenie wyjazdu w Domu Kultury w Żalinie odbyło się wspólne grillowanie kiełbasek.

23-24 lipca dzieci i młodzież wzięli udział w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia zwiedzali Park rozrywki i miniatur Sabat Krajno położony w sercu Gór Świętokrzyskich. Jedną z atrakcji była Aleja Miniatur, najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektury z całego świata. Park linowy dostarczył uczestnikom wycieczki szereg wrażeń i mnóstwo zabawy. Najwięcej emocji wzbudziło nocne zwiedzanie zamku Krzyżtopór w Ujeździe i ukazująca się postać Białej Damy. Drugi dzień wycieczki obejmował zwiedzanie największych zabytków Sandomierza m.in.: Bramy Opatowskiej z XIV wieku, Podziemnej Trasy Turystycznej, czyli sandomierskich lochów, bazyliki katedralnej, starego, gotyckiego, pięknego kościoła, dziedzińca zamkowego, sandomierskich wąwozów lessowych, Ucha Igielnego, domu Długosza, Collegium Gostomianum, rynku, zamku z zewnątrz, ratusza, zabytkowych kamienic, dawnej synagogi, kościoła św. Ducha, kościoła św. Michała, kościoła św. Józefa. Ostatnią atrakcją był rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu.

26-27 lipca w Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce 35 młodych adeptów sztuki przetrwania uczyło się na biwaku ekologicznym „Ekosurvival III” m.in.: budowania szałasu, rozpalania ognia, a nawet uzdatniania wody. Dodatkowo instruktor omówił najbardziej typowe urazy mające miejsce podczas leśnych wędrówek oraz metody im przeciwdziałania. Dla najodważniejszych uczestników zorganizowane zostało całonocne biwakowanie przy ognisku, połączone z legendarnym już „nocnym chowanym”.

28 lipca dzieci uczestniczyły w EkoRajdzie do Żalina na III Wiatrakowanie. Tam wzięły udział w grach, zabawach i konkursach przygotowanych przez sołectwo Żalin.

12 sierpnia pracownik Urzędu Gminy Ruda-Huta Paulina Dąbrowska przeprowadziła pogadankę ekologiczną na temat właściwej segregacji odpadów, Następnie instruktorzy GOK-u wraz z dziećmi wykonali z odpadów ”Śmiecioluda” i „Śmiecioludkę”.

20 sierpnia dzieci uczestniczyły w pogadance na temat pozyskiwania energii słonecznej. Składając, we współpracy z osobami dorosłymi, modele robotów solarnych uczyły się podstaw techniki i zasad działania paneli słonecznych.

22 sierpnia Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce dyplomowana florystka Anna Nadolska przeprowadziła warsztaty florystyczne „Ogród w słoiku”. Uczestnicy warsztatów z podanych materiałów i roślin wykonali ogrody w słoiku, czyli floraria.

26 sierpnia dzieci i młodzieży uczestniczyły w wycieczce do Magicznych Ogrodów w miejscowości Trzcianki, powiat puławski. Przez cały dzień korzystali z wszystkich atrakcji oferowanych przez ten rodzinny park tematyczny.

Więcej zdjęć na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie

Data opublikowania: 12:44, 6 września 2019

Kategorie: Aktualności