6 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół w Rudzie-Hucie odbyła się niecodzienna uroczystość. O godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Gminy Ruda-Huta, podczas której jednogłośnie podjęta została uchwała w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Ruda-Huta dla Pana Ricardo Victora Kamienskiego. Zacny gość, na stałe mieszkający w Argentynie, przybył do Rudy-Huty na zaproszenie Wójta Gminy Ruda-Huta – Kazimierza Smala. Pan Ricardo jest prawnukiem Henryka Michała Kamieńskiego – patrona Licem Ogólnokształcącego w Rudzie-Hucie. Przyjęcie honorowego obywatelstwa w atmosferze podniosłości i emocjonalnych wzruszeń dało świadectwo więzi Ricardo z ziemią swoich przodków.
Po sesji odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie. W drugiej części spotkania odbył się III Wojewódzki Konkurs Wiedzy na temat „Życie, działalność i twórczość Henryka Michała Kamieńskiego”, pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Po wyrównanej rywalizacji na wysokim poziomie zwyciężyła drużyna konkursowa z Rudy-Huty, pokonując uczestników z Wierzbicy i Dorohuska. W uroczystości uczestniczyli: Pan Piotr Śliwa – Przewodniczący Rady Gminy Ruda-Huta, Radni Rady Gminy Ruda-Huta i Sołtysi Sołectw Gminy Ruda-Huta, Ks. Kanonik Aleksander Tabaka – Proboszcz Parafii pw. św. Stanisława BM i Niepokalanego Serca NMP w Rudzie-Hucie, Pan Kazimierz Smal – Wójt Gminy Ruda-Huta wraz z małżonką Bogusławą, Pan Witold Sulimierski – prezes Stowarzyszenia Rocznik Chełmski, Pan Paweł Kiernikowski – wiceprezes Stowarzyszenia Rocznik Chełmski, Pan Mirosław Dederko – regionalista z gminy Sawin, Pan Antoni Franecki – regionalista z Rudy-Huty wraz z małżonką Krystyną, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, dyrekcja Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie, Zastępca Wójta, Sekretarz, kierownicy jednostek i referatów gminy Ruda-Huta, przedstawiciele rady rodziców, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie.
Po uroczystościach w Zespole Szkół w Rudzie-Hucie gość z Argentyny zwiedził Kościół Parafialny w Rudzie-Hucie, obejrzał mogiłę upamiętniającą pomordowanych na Wołyniu, Park Podworski w Hniszowie, rzekę Bug, Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce.
W dniu kolejnym tj. 7 czerwca zwiedził Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, Kościół parafialny pod wezwaniem św. Ludwika we Włodawie i Klasztor paulinów, Cerkiew prawosławną pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Włodawie oraz synagogę.